Att förstå hur människor vill bemöta andra och själva vill bli bemötta är grunden för dialog och kommunikation. Sedan kommer viljan att verkligen prata med varandra – Det kräver två tydliga steg:
1. | Att du själv har ett dialogunderlag i vilket du känner igen dig själv och utifrån det kan reflektera för ett antal rubriker som ökar förståelsen för dig själv i ditt arbete. |
2. | När en grupp människor har liknande personliga underlag och börjar dela med sig till varandra – Då uppstår dialogen. |
Dialogunderlaget kan sedan tydliggöras i 60 olika färgkombinationer för hela organisationen eller för olika grupper som man vill sätta ihop för ett tydligt kommunikationsmönster. Allt digitalt i Zapp® för att organisationen ska kunna fortsätta med sin dialogutveckling.
Om ni, som konsult eller organisation, tidigare använt IPU Profilanalys så är det bara att lägga in i Zapp® och fortsätta dialogutvecklingen.